Giełda przy Wall Street

W okazałym budynku przy Wall Street 11 mieści się siedziba chyba najbardziej znanej giełdy papierów wartościowych na świecie – NYSE (New York Stock Exchange). Od wielu lat jest ona symbolem amerykańskiego kapitalizmu.

Łączna kapitalizacja 1,8 tys. spółek notowanych na NYSE przekracza 16 bilionów dolarów, co czyni ją największą giełdą świata.

Budowa obecnej siedziby została ukończona w 1903 r. Fasadę budynku od Broad Street stanowi sześć ogromnych kolumn korynckich. W 1978 budynek został wpisany na narodową listę zabytków.

Nim w 2001 r. ze względów bezpieczeństwa giełda została zamknięta dla turystów, zwiedziło ją blisko 0,7 mln osób. Niestety obecnie wstęp do budynku giełdy mają jedynie brokerzy, inwestorzy i dziennikarze.

Na przestrzeni lat, budynek giełdy był świadkiem wielu tragicznych i odbijających się na gospodarce całego świata wydarzeń. Były to m.in: Czarny Czwartek 1929 roku, Czarny poniedziałek w roku 1987, zamach terrorystyczny na WTC z 2001 r. (sprzedaż została zawieszona na 4 sesje), czy też – mniej znany – zamach na giełdę w 1920 r., w którym zginęły 33 osoby. Z kolei w 2010 r. giełda została zamknięta na dwa dni z powodu uderzenia huraganu Sandy.

Informacje praktyczne

  • Metro: Wall Street (linie 3, 4, 5), Broad Street (linie J, M, Z)
  • Strona internetowa: www.nyse.com
  • Zwiedzanie: od 2001 roku brak możliwości zwiedzania

Zdjęcia