Rok w NYC

Najlepszymi (a raczej najpopularniejszymi) porami na zwiedzanie Nowego Jorku są wiosna i lato. W tym okresie jest na ogół ciepło i pogodnie, co przyciąga do Wielkiego Jabłka tłumy turystów, a co za tym idzie, gwałtownie rosną ceny noclegów i biletów lotniczych. Central Park jest wtedy najzieleńszy, plaże Coney Island pełne, a ulice obfitują w ładnie ubrane kobiety.

Jednak tak naprawdę, każda pora roku jest dobra by zawitać do Nowego Jorku…

Chiński nowy rok w Nowym Jorku

W styczniu ulicami China Town przechodzi korowód z okazji Chińskiego Nowego Roku.

W styczniu warto wybrać się do Chinatown by podpatrzeć, jak zamieszkujący tą cześć Manhattanu Chińczycy obchodzą Chiński Nowy Rok. Parada i imprezy towarzyszące przeprowadzane są na Mott Street.

W lutym mamy coś dla miłośników sportów ekstremalnych. W Emipre State Building, najwyższym nowojorskim drapaczu chmur, organizowany jest coroczny bieg po schodach aż na sam szczyt budynku. Pokonanie ponad 400 metrów w górę, lub jak kto woli 1860 schodów, zajmuje najlepszym zawodnikom nieco ponad 11 minut. Luty jest także wyczekiwany przez właścicieli czworonogów, z okazji organizowanej w Westminister Kennel Club wystawy psów.

Parada z okazji dnia św. Patryka

Parada z okazji dnia św. Patryka

W marcu największą atrakcją jest bez wątpienia organizowana 17 dnia miesiąca parada z okazji Dnia Św. Patryka. Jak powszechnie wiadomo, nie tylko nowojorczycy, ale w ogóle, Amerykanie uwielbiają parady. Ta, zrobiona z wielkim rozmachem, jest zdecydowanie najwspanialszą i największą z nich. Warto zobaczyć, jak Piąta Aleja tonie w zieleni. W marcu organizowane są także parady z okazji Dnia Niepodległości, Dnia Grecji oraz Wielkanocy, a w słynnym domu towarowym Macy’s odbywa się pokaz kwiatów.

W kwietniu na nowo zaczyna się szaleństwo sportowe, bowiem rusza nowy sezon baseballowy, a barwy NYC reprezentują aż dwie drużyny: Yankees i Mets.

W maju swoje dni obchodzą Martin Luther King oraz Most Brooklyński. Z tej okazji nie zabraknie oczywiście parad, z kolei na Washington Square organizowana jest uliczna wystawa malarstwa i rzeźby.

Czerwiec mogą sobie już rezerwować miłośnicy sztuki, której poświecony jest ten miesiąc. Odbywa się wtedy festiwal w dzielnicy muzeów (podczas jego trwania niemal wszędzie można wejść za darmo), w parkach można wysłuchać bezpłatnych koncertów Metropolitan Opera, swój sezon rozpoczyna jeszcze letni teatr uliczny. Wśród innych wydarzeń czerwca jest m.in. JVC Jazz Festival i koncerty Goldman Memorial Band.

4 lipca Nowojorczycy świętują Dzień Niepodległości

4 lipca Nowojorczycy świętują Dzień Niepodległości

Lipiec również rozpoczyna się mocnym akcentem. Już 4 lipca z okazji Dnia Niepodległości, ulubionego obok Dnia Dziękczynienia święta Amerykanów, Macy’s sponsoruje wspaniały pokaz fajerwerków. Za to w parkach można wysłuchać kolejnych darmowych koncertów, tym razem Filharmonii Nowojorskiej.

W sierpniu obchodzony jest Tydzień Harlemu podczas którego można zaznajomić się z filmami, muzyką i sztuką poświeconą i wywodzącą się z tej dzielnicy. Sierpień jest także wyczekiwany przez tenisistów, a wszystko z powodu prestiżowego turnieju US Open.

Wrzesień kojarzony jest zwłaszcza z inauguracją sezonu NFL, ale to także czas autentycznego jarmarku w Richmond Country, targów książki na Piątej Alei oraz trwającego 10 dni i wypełnionego procesjami i zabawami ulicznymi Festa di San Gennaro.

Mecz Knicksów w hali Madison Square Garden

Mecz Knicksów w hali Madison Square Garden

W październiku nowego sezonu doczekają się wreszcie fani grających w NBA nowojorskich Knicks. Warto wybrać się na chociaż jeden mecz do słynącej z gorącej atmosfery hali Madison Square Garden. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami Knicks, to jest spora szansa, że na trybunach odnajdziemy takie sławy jak Spike Lee, Denzel Washington, Michael J. Fox, Woopi Goldberg czy Woody Allen. W tym miesiącu rusza również NHL, czyli najlepsza liga hokejowa świata. Czekają nas też 3 kolejne parady – w Dniu Kolumba, w Dniu Pułaskiego i z okazji Hallloween. Każdy chętny może też wziąć udział w słynnym Maratonie Nowojorskim, w którym nie tylko liczy się wynik, ale i udział. W 2003 roku swoich sił próbował m.in. Grzegorz Kołodko.

W listopadzie nie należy przegapić parady z okazji Dnia Dziękczynienia, można się też wybrać na bożonarodzeniowe widowisko w słynnej Radio City Music Hall.

Times Square - tłumy witają nadejście 2014 roku

Times Square – tłumy witają nadejście 2014 roku

W grudniu oczywiście miasto ogarnia szał zakupów i świąteczny nastrój i wtedy koniecznie trzeba wybrać się do Rockefeller Center na ceremonię zapalenia lampek choinkowych na ogromnym drzewku. Nie ma się czym przejmować, jeśli nie będziemy zaproszeni na żaden sylwestrowy bal. Na Times Square i w Central Parku setki tysięcy nowojorczyków sprawią, ze zabawa będzie równie gorąca. A o północy opuszczanie diamentowej kuli i jeden z najwspanialszych na świecie pokazów fajerwerków oznajmi nadejście kolejnego, pełnego wrażeń roku.