Rockefeller Center

Na słynne Rockefeller Center składa się 19 różnego rodzaju drapaczy chmur i mini-skwerów, zajmujących 89 tys. m2 w środkowej części Manhattanu. Wybudowane w apogeum Wielkiego Kryzysu lat 30. XX w. przez przedsiębiorcę, milionera i filantropa, Johna D. Rockefellera.

Lunch na belce

Lunch na belce

To właśnie z budowy Rockefeller Center pochodzi słynne zdjęcie „Lunch na belce”,  przedstawiające robotników beztrosko spożywających lunch na na wysokości kilkuset metrów.

Rockefeller Center był pierwszym nowojorskim projektem, który połączył powierzchnie rozrywkowe, handlowe, biurowe i rekreacyjne w jeden wielki kompleks, tworząc „miasto w mieście”. Całość połączona jest labiryntem podziemnych przejść, w których mieszczą się sklepy, restauracje, a nawet stacja metra. 

Do najważniejszych atrakcji kompleksu należą:

Top of the Rock

Widok z tarasu Top of the Rock

Widok z tarasu Top of the Rock

Na wierzchołku najwyższego wieżowca kompleksu znajduje się Top of The Rock – taras widokowy, oferujący zapierające dech w piersiach widoki na Manhattan. Widok z 70. piętra na wszystkie drapacze chmur, charakterystyczną siatkę ulic, Central Park i rzekę Hudson jest esencją wizyty w Nowym Jorku!

Top of the Rock składa się z tarasów na trzech poziomach (piętra 67., 69. i 70.), najwyższy z nich znajduje się 260 metrów powyżej poziomu ulicy.

Bilet wstępu uprawnia do nieograniczonego czasowo przebywania na górze. Na taras najlepiej wjechać jakiś czas przed zmierzchem, by zobaczyć miasto w 3 odsłonach: za dnia, w czasie zachodu słońca i po zmroku. To ostatnie jest chyba najbardziej efektowne! Ale uwaga: w szczycie sezonu, w porze zachodu słońca, taras jest zwykle ekstremalnie przepełniony, a na dole tworzą się dłuuuuugie kolejki, dlatego warto zarezerwować bilet on-line z dużym wyprzedzeniem. Istnieje również możliwość zakupu nieco droższego biletu – Sun & Stars ($40), który uprawnia do dwóch oddzielnych wizyt (np. jedna w dzień, a druga w nocy).

Godziny otwarcia: 8:00 – 24:00, ostatnia winda wjeżdża na górę o 23:00;
Bilety wstępu: $27 – dorośli, $17 – dzieci (6-12 lat); $0 – dzieci (0-6 lat);
Strona internetowa: www.topoftherocknyc.com

Lodowisko

Lodowisko pod Rockefeller Center

Lodowisko

W okresie zimowym główny plac kompleksu zamienia się w najbardziej znane nowojorskie lodowisko. To właśnie tutaj kręcono sceny wielu filmów (m.in. Kevin sam w Nowym Jorku, czy Igraszki Losu). Nad głowami łyżwiarzy górują drapacze chmur oraz posąg Prometeusza z brązu.  Sama tafla lodowiska nie jest duża (40 x 18 m) i może pomieścić maks. 150 osób, dlatego aby uniknąć tłoku, warto przyjść w godzinach porannych, najlepiej w środku tygodnia.

Otwarte od października do końca kwietnia; 8:30 – 24:00; dorośli: $27, dzieci poniżej 11 lat: $15, wypożyczenie łyżew: $12; www.therinkatrockcenter.com

Choinka bożonarodzeniowa na Rockefeller Plaza

Choinka bożonarodzeniowa na Rockefeller Plaza

Choinka bożonarodzeniowa

Co roku, na przełomie listopada i grudnia na Rockefeller Plaza staje największa i najbardziej rozpoznawalna nowojorska choinka. Zwyczaj ten jest kontynuowany nieprzerwanie od 1933 roku. Ceremonię włączenia 45 tys. lampek transmituje wiele stacji telewizyjnych na całym świecie. Drzewkiem jest na ogół 20-30 metrowy świerk, pochodzący z lasów z któregoś z północnych stanów, bądź Kanady. Najwyższa choinka miała 31 metrów (1999 rok).  Od 2004 r. szczyt choinki przyozdabia 250-kilogramowa gwiazda z kryształów Swarovskiego.

NBC Studios

Główna siedziba telewizji NBC, nieprzerwanie od 1933 roku. Na kilkunastu piętrach znajduje się 16 studiów telewizyjnych, z których nadawane są jedne z najpopularniejszych programów w USA.

Do początku 2014 r. dostępna dla turystów była wycieczka po studiach NBC, jednak obecnie trwa ich remont, przez co zawieszono możliwość zwiedzania.

Radio City Music Hall z ulicy

Radio City Music Hall z ulicy

Radio City Music Hall

Sala koncertowa i tetatralna na 6000 miejsc, wybudowana w stylu Art-Deco w 1932 r. Odbywają się tutaj m.in. przedstawienia z udziałem słynnej grupy tanecznej The Rockettes. Możliwe również zakulisowe wycieczki ($19.95, codziennie 11:00 – 15:00).

Mapa