Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej

Szkielet dinozaura w głównym holu muzeum

W samym sercu Nowego Jorku, na Manhattanie, znajduje się jedna z najwybitniejszych jednostek naukowych na świecie – Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej.

Jak to wszystko się zaczęło

Pomysłodawcą utworzenia Muzeum był w 1869 roku student Harvardu, Albert Smith Bickmore. Mimo że projekt młodego mężczyzny był od początku godny uwagi, do jego realizacji potrzebował dużego poparcia. Na szczęście, po przedstawieniu szczegółowego planu realizacji przedsięwzięcia, otrzymał je ze strony takich osobistości jak William E. Dodge, Theodore Roosevelt, Joseph Choate czy J. Pierpont Morgan.

Na przestrzeni dekad, wraz z poszerzaniem zbiorów, budynek Muzeum przebudowywany był kilkakrotnie. Co kilkanaście lat otwierano nowe wystawy, poszerzano ofertę edukacyjną i organizowano nowe ekspedycje naukowe. Przez wszystkie lata zmianie nie uległa jednak misja Muzeum. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej instytucji, polega ona na odkrywaniu, interpretowaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat kultur człowieka, świata przyrody i kosmosu. Co roku Muzeum odwiedzane jest przez miliony zwiedzających, z czego bardzo dużą ilość stanowią wycieczki edukacyjne.

Muzeum posiada 42 dioramy, przedstawiające życie dzikich zwierząt

Muzeum posiada 42 dioramy, przedstawiające życie dzikich zwierząt

Pterozaury, rekiny i teoria Darwina

Oferta Muzeum jest ogromna – na ponad 81 tys. m2  można zobaczyć skamieniałości pterozaurów, egzotyczne gatunki ogromnych pająków czy czołowe prace badawcze z XVI wieku. Obecnie do jednych z najciekawszych propozycji Muzeum należy otwarta w 2007 roku Sala Pochodzenia Człowieka, która przedstawia szczegółowe etapy ewolucji homo sapiens. Naukowcy zajmujący się tą sekcją badają etapy rozwoju człowieka, jego pochodzenie oraz przyszłość.

Ciekawostką jest, że w roku 2006 na terenie Muzeum nakręcono znaną komedię fantastyczną – Noc w Muzeum, a 3 lata później jej drugą część. Film nie spotkał się z uznaniem krytyków, jednak z pewnością wpłynął na popularność tego wyjątkowego miejsca.

Muzeum z wizją na przyszłość

Mimo że samo ma prawie 150 lat, Muzeum niewątpliwie idzie z duchem czasu – historia kosmosu przedstawiona jest w postaci show, w trakcie którego naukowcy oraz specjaliści od wizualizacji kosmicznych zabierają uczestników w podróż po wszechświecie. W 2003 roku przebudowane zostało również Oceanarium, które jest obecnie w pełni multimedialne – w trakcie zwiedzania można udać się na pokazy filmowe, skorzystać z interaktywnych stanowisk komputerowych czy wyświetlaczy ekosystemu oceanicznego.  W postaci filmu 3D można na przykład obejrzeć losy żarłacza białego, który uchodzi za jednego z najbardziej niebezpiecznych rekinów drapieżnych.

Natural History Museum

Wieloryb naturalnej wielkości

Ścieżki edukacyjne

Warto również pamiętać, że Muzeum oferuje bogatą gamę przygotowanych ścieżek edukacyjnych. I tak, do jednych z najpopularniejszych należą: Whales Tour, na której zobaczyć można fascynujące okazy wielorybów, Theodore Roosevelt Tour, gdzie przedstawiony jest związek prezydenta z instytucją, czy Dino Tour, prezentującą jedną z największych kolekcji skamieniałości na świecie. Dla lubiących dreszczyk emocji, Muzeum zorganizowało także cykl Night at The Museum.

Muzeum posiada nawet własną stację metra

Muzeum posiada nawet własną stację metra

Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia:  codziennie od 10:00 do 17:45. Nieczynne w Święto Dziękczynienia oraz Boże Narodzenie. Wizytę warto zaplanować wcześniej, zarówno ze względu na wyjątkowo bogatą ofertę jak i dużą ilość odwiedzających.
  • Wstęp: dorośli – $22, dzieci (2-12 lat) – $12.50,  uczniowie/studenci/seniorzy – $17
    Są to tylko sugerowane ceny wstępu. W kasie można poprosić o wydanie tańszej wejściówki, za samodzielnie ustaloną cenę.
  • Adres: Muzeum znajduje się przy 79 ulicy i Central Park West na Manhattanie, w bliskim sąsiedztwie The Metropolitan Museum of Art.
  • Metro: linie B i C (stacja 81st Street – Museum of Natural History)
  • Autobusy: M79, M7, M10, M11, M86 oraz M104
  • Parking znajduje się przy 89 ulicy, pomiędzy Central Park West a Columbus Avenue. Czynny codziennie w godzinach 8 – 23.
  • Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Strona www: www.amnh.org