MS Batory

MS Batory

MS Batory

W październiku 1934 roku Polskie Transatlantyckie Towarzystwo Okrętowe na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu uchwaliło zmianę nazwy towarzystwa na Gdynia-Ameryka-Linie Żeglugowe S.A. – w skrócie GAL. W tym również roku nadano nazwę „Piłsudski” zwodowanemu 19 grudnia pierwszemu z dwóch zamówionych we włoskiej stoczni transatlantykowi i rozgorzała dyskusja nad nazwą drugiego. Z wielu propozycji (m.in. „Paderewski” – propozycja amerykańskiej Polonii, „Kościuszko” – propozycja GAL-a i „Batory” – propozycja rządowa), ostatecznie przyjęto nazwę „Batory”. Jak się wydaje uzasadnieniem wyboru mogła być nieugięta postawa Stefana Batorego w sporze z Gdańskiem oraz kontynuacja jagiellońskiej polityki wschodniej Rzeczypospolitej.

Transatlantyk ten regularnie pływał na trasie Gdynia – Kopenhaga – Nowy Jork – Halifax, w całej swojej historii odbywając na tej trasie blisko 50 rejsów.

Ciekawostka: W 1936 roku ceny biletów na rejs transatlantycki kształtowały się następująco: podróż w jedną stronę – $94,50, podróż tam i z powrotem – $169.