Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art

The Metropolitan Museum of Art (w skrócie: The Met) jest największym muzeum na półkuli zachodniej oraz jedną najchętniej odwiedzaną atrakcją w Nowym Jorku (5 mln gości rocznie).  Na obszarze 190 tys. m kw. znajdziemy przeszło 2 mln prac. Jednak miejsce to stawia nie tylko na ilość – tutaj liczy się przede wszystkim jakość eksponatów, które począwszy od legendarnych dzieł holenderskich mistrzów jak Rembrandt i Van Gogha, przez ekscytującą sztukę nowoczesną  (np. Pollock i Noguchi), do olśniewających pokazów biżuterii i kostiumów i całej egipskiej świątyni, zapewniają niezapomniane wrażenia.

Gmach muzeum znajduje się we wschodniej części Central Parku, przy tzw. Museum Mile, czyli odcinku Piątej Alei na którym znajdują się najważniejsze muzea Nowego Jorku. Obecną siedzibę otwarto w 1880 roku.

Każdy rodowity nowojorczyk posiada swoją ulubioną część The Met, jednak obojętnie do którego działu by nie zajrzeć, każdy zawiera co najmniej kilka tzw. „must see”.

Kolekcja – co warto zobaczyć

Do najciekawszych części The Metropolitan Museum of Art należą:

 • Sekcja egipska, obejmująca 4.000 lat dziejów. Wśród eksponatów można zobaczyć mumie, sarkofagi, wystawę hieroglifów i biżuterii, co na pewno spotka się z wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci czy fanów przygód Indiany Jonesa. Warta uwagi jest też Świątynia Dendur, przywieziona cegła po cegle znad Nilu w 1960 r., by w rezultacie stworzyć jeden z popularniejszych i robiących niesamowite wrażenie eksponatów.
 • Fani malarstwa przepadną zapewne na długie godziny przy podziwianiu Kolekcji Europejskiej, która zawiera słynne obrazy mistrzów: Rembrandta, Vermeera, Velazqueza, Goi, El Greco i Caravaggio, jak również dzieła impresjonistów i post-impresjonistów – Moneta, Van Gogha, Degasa, Renoira, do Cézanne i Picassa.
 • Z kolei 15 galerii Sztuki Ziem Arabskich śledzi bieg cywilizacji arabskiej przez ponad 13 wieków. Zawiera m.in. 3-metrową mozaikę,  oryginalny XIV-wieczny Mihrab (część świątyni, zwróconą ku Mekce) oraz unikalny perski dywan XV wieku.
 • Otwarta w 2012 r. nowa instalacja Skrzydła Amerykańskiego zapewnia gościom podróż przez historię amerykańskiej sztuki, od XVIII – po XX wiek. Zestaw nowych galerii zajmuje powierzchnię 3 tys. metrów kwadratowych, a jedną z atrakcji jest obraz Emanuela Gottlieba Leutze – Waszyngton przeprawia się przez rzekę Delaware.
 • Pasjonatów historii może skusić bogata wystawa broni i zbroi rycerskich ze wschodu i zachodu.
 • Kolekcja sztuki azjatyckiej jest znana na całym świecie za sprawą słynnego drzeworytu Hokusaiego pt. Wielka fala w Kanagawa. 
 • Kolekcja sztuki Greckiej i Rzymskiej skupia około 17.000 eksponatów, w tym sarkofag z Amathus, freski z okolic Wezuwiusza, wazy, marmurowe popiersia, płaskorzeźby i wiele innych.
 • Muzeum szczyci się również kolekcją kompletnych pomieszczeń – pokoi, dziedzińców. Znajdziemy tam między innymi pokój Franka Lloyd Wrighta, czy oryginalnej wielkości sypialnię z rzymskiej willi.

Tydzień zwiedzania!

Bogactwo kolekcji wymaga oczywiście sporego nakładu czas podczas zwiedzania – kilka godzin to stanowczo za mało!

Nowy Jork oferuje mnóstwo atrakcji, dlatego  przed wizytą w muzeum warto zapoznać się z programem aktualnych wystaw, planem samego muzeum – jednym słowem warto zidentyfikować i zlokalizować to co nas najbardziej interesuje, tak by na miejscu nie tracić cennego czasu.

Informacje praktyczne

 • Metro: 86th Street (linie 4, 5, 6)
 • Autobusy:  M1, M2, M3,  M4
 • Wstęp: dorośli – $25, seniorzy – $17, uczniowie – $12, dzieci poniżej 12 lat – bezpłatnie
  Są to sugerowane ceny wstępu, co oznacza, że możemy poprosić w kasie o tańszą lub całkowicie bezpłatną wejściówkę.
 • Godziny otwarcia: ndz – czw 10:00 – 17:30; pt – sb 10:00 – 21:00
 • Strona www: www.metmuseum.org
 • Fotografowanie jest dozwolone (tylko bez lampy błyskowej).
 • Większe torby, plecaki i walizki muszą zostać oddane do bezpłatnej szatni.
 • Mapa muzeum w PDF