Coney Island

Plaża na Coney Island. Fot. Jonathan Percy (CC BY-NC-SA 2.0)

Plaża na Coney Island. Fot. Jonathan Percy (CC BY-NC-SA 2.0)

Około 45-50 minut jazdy metrem dzieli wielkomiejski Manhattan od atlantyckich plaż w dzielnicy Coney Island i Brighton Beach. Wycieczka w te okolice może być ciekawą alternatywą dla zmęczonych zgiełkiem dużego miasta. Jakkolwiek Coney Island również nie jest oazą ciszy i spokoju… Słynie głównie z wesołych miasteczek, budek z fast foodami i często zatłoczonych plaż. Choć dla niektórych może być symbolem kiczu, trzeba zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Na początku XX wieku Coney Island zaczęła zasługiwać na miano „największego na świecie placu zabaw”. Początkowo były to okoliczne plaże i trzy wesołe miasteczka wybudowane w latach 1887-1904 (Luna Park, Dreamland, Steeplechase Park). W 1920 roku na Coney Island dotarło metro, a w 1925 roku wybudowano promenadę. W roku 1955 pojawiło New York Aquarium.

 Atrakcje

 • New York Aquarium. Najstarsze działające oceanarium w USA. Na 6 hektarach mieszka blisko 400 morskich stworzeń: ryb, delfinów, morsów, wydr, koników morskich, pingwinów. Oceanarium bardzo ucierpiało podczas huraganu Sandy z 2012 roku – w wyniku braku prądu i ogrzewania zginęło wiele ryb. Obecnie trwa wielka modernizacja obiektu, która zakończy się w 2016 roku. Do tego czasu będą obowiązywać obniżone ceny biletów.
  Dorośli – $11,95; dzieci (do 3 lat) – bezpłatnie. | W sezonie (od 24 maja do 3 września) czynne od 10:00 do 18:00.  Poza sezonem czynne od 10:00 do 16:30. Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem. | www.nyaquarium.com
 • Luna Park in Coney Island. Największe wesołe miasteczko w okolicy, oferujące kilkadziesiąt różnych karuzel i kolejek górskich (m.in. Cyclone – jeden z pierwszych rollercoasterów w USA, otwarty już w 1927 roku).
  Bilety wstępu na poszczególne atrakcje na kosztują od kilku do 22 dolarów. Można też wykupić 4-godzinny karnet w cenie $32. | Od czerwca do końca sierpnia czynne codziennie, w kwietniu, maju, wrześniu i październiku – tylko w weekendy. | www.lunaparknyc.com
 • Plaża i promenada. Piaszczysta plaża i równoległa do niej promenada rozciągają się na długości blisko 5 kilometrów. W sezonie bardzo zatłoczona.

Jak dotrzeć na Coney Island

Od strony Manhattanu i Brooklynu najlepiej metrem. Wzdłuż plaż znajdują się 4 stacje metra:

 • Coney Island – Stillwell Avenue (linie D, F, N, Q) – główna stacja metra na Coney Island, jeśli nie wiesz którą stację wybrać, wybierz właśnie tę
 • W 8 St – NY Aquarium (linie F, Q) – stacja w pobliżu wesołego miasteczka i oceanarium
 • Ocean Parkway (linia Q) – stacja położona na wschód od największych atrakcji
 • Brighton Beach (linie B, Q) – część Coney Island zamieszkana przez Rosjan, warto zakończyć tutaj spacer