Brooklyn

Gdyby dzielnica była samodzielnym miastem, zajęłaby czwarte miejsce pod względem wielkości w USA. Jej początek sięga XVI wieku, kiedy to Holendrzy na skalnym urwisku założyli kolonię, którą nazwali Breuckelen.

W dzielnicy mieszkają obok siebie Hindusi, Żydzi, Rosjanie, Włosi, Arabowie i wiele innych narodowości m.in. Polacy na Greenpointcie. Sławni nowojorczycy urodzeni na Brooklynie jak: Mel Brooks, Neli Simon, Woody Allen czy Phil Silvers z wielkim sentymentem a często i z humorem podkreślają swoje pochodzenie.

Tu w 1899 roku założono muzeum przeznaczone wyłącznie dla dzieci, które do dzisiaj pozostaje wzorem dla ponad 250 podobnych placówek na całym świecie. W 1976 roku muzeum przeniesiono do supernowoczesnego czterokondygnacyjnego, podziemnego budynku, którego wnętrze – labirynt połączonych ze sobą pasaży – stało się miejscem pobudzającym wyobraźnię dziecięcą. Najstarszym i głównym centrum kulturalnym Brooklyn’u jest założona w 1858 roku Akademia Muzyczna tzw. BAM. Odbywają się tu naprawdę wybitne przedstawienia, często o charakterze awangardowym. Grand Army Plaza – owalny plac – zaprojektowali w 1870 roku Frederick Lawa Olmsted i Calvert Vaux. W pobliżu placu znajduje się Łuk Żołnierzy i Marynarzy ustawiony w 1892 roku, jako hołd dla żołnierzy Wojsk Konfederacji. Na skraju parku w latach osiemdziesiątych XIX wieku powstał zaułek ze wspaniałymi wiktoriańskimi kamienicami. Mieszkańcami kamienic po otwarciu Mostu Brooklyńskiego, była zamożna klasa średnia pracująca na Manhattanie. Na Washington Avenue znajduje się zaprojektowany w 1910 roku przez braci Olmsted ogród botaniczny. Ogród w stylu elżbietańskich ogrodów zielarskich zajmuje powierzchnię 20 ha – jest tu największa w Ameryce Północnej kolekcja róż. W części japońskiej ogrodu znajdują się herbaciarnia i kapliczki Shinto. Coney Island – na początku XX wieku wyspa zaczęła zasługiwać na miano największego na świecie placu zabaw. Początkowo były to tylko okoliczne plaże i trzy wesołe miasteczka. Sytuacja zmieniła się gdy w 1920 roku do wyspy dotarło metro. W 1925 roku wybudowano promenadę z której roztaczają się wspaniałe widoki na ocean. W 1955 roku przeniesiono tu New York Aquarium. Do dziś Coney Island pozostaje wielką atrakcją. W 1897 roku w budynku zaprojektowanym przez nowojorskich architektów McKima, Meada i Whit’a otwarto Brooklyn Museum. Muzeum zajmuje ok 42 000 m powierzchni, na której umieszczono około 1,5 miliona eksponatów.