Times Square

Times Square nocą

Times Square to plac i pieszy deptak w samym sercu środkowego Manhattanu, stworzony w miejscu przecięcia się Siódmej alei, prostopadłych do niej ulic (od 42. do 47.) oraz przechodzącego skośnie Brodwayu. Przez niektórych nazywany „skrzyżowaniem świata” lub „centrum galaktyki”. Plac słynie ze znajdujących się na nim gigantycznych reklam, kilkudziesięciu teatrów, a także ekskluzywnych hoteli, restauracji, sklepów i corocznej hucznej celebracji sylwestra.

Miejsce to przyciąga blisko 40 mln turystów rocznie (2. pozycja w rankingu 50 najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych świata wg. portalu lovehomeswap.com z 2014 roku).

Times Square zawdzięcza swoją nazwę poczytnemu tygodnikowi New York Times, którego redakcja znajduje się w bliskim sąsiedztwie placu.

W pobliżu znajduje się także tzw. Theater District, czyli dzielnica teatrów. Na obszarze ograniczonym alejami Szóstą i Ósmą oraz ulicami od 41. do 54. znajduje się ponad 40 teatrów, powszechnie nazywanych Broadwayem. Na ich scenach wystawiane są najbardziej znane spektakle i musicale, jak np.: Upiór w operze, Król Lew, Wicked, Rocky, Mamma Mia!, Chicago, czy Nędznicy.

Roczna sprzedaż biletów sięga wartości 1,2 mld dolarów, a widownia przekracza 12 mln osób. Bazując na tych statystykach, można obliczyć, że średnia cena jednego biletu na przedstawienie to ok. 100 dolarów.

Informacje praktyczne

  • Metro: 42nd Street – Times Square (linie 1, 2, 3, 7, S, Q, N, R)
  • TKTS - punkt sprzedaży przecenionych biletów na broadwayowskie przedstawienia i koncerty

    TKTS – punkt sprzedaży przecenionych biletów na broadwayowskie przedstawienia i koncerty

    Przecenione bilety na przedstawienia w teatrach Broadwayu można zdobyć w specjalnym kiosku o nazwie TKTS. Często dostępne są w nim wejściówki typu „last minute” tańsze od 20 do 50%. Charakterystyczny kiosk  zlokalizowany jest w samym sercu Times Sq (placyk Duffy Square na skrzyżowaniu Broadwayu i 47. ulicy). Godziny otwarcia: bilety na przedstawienia wieczorne – dni robocze 15:00-20:00, bilety na przedstawienia popołudniowe – środy i czwartki 10:00-14:00, niedziele 11:00-15:00. Uwaga na długie kolejki! Więcej informacji: www.tdf.org/tkts

  • Informacja turystyczna i darmowe mini-muzeum poświęcone Times Square znajduje się na 7. alei pomiędzy 46. a 47. ulicą (obok McDonalda). Czynne codziennie od 8:00 do 20:00. Każdy odwiedzający może napisać swoje życzenie na specjalnym konfetti, które zostanie zrzucone na tłum podczas kolejnego sylwestra.

Zdjęcia