Siedziba ONZ

[wp_ad_camp_2]

Kwatera główna Organizacji Narodów Zjednoczonych

Kwatera główna Organizacji Narodów Zjednoczonych

Tuż przy brzegu East River, w małej dzielnicy zwanej Turtle Bay, mieści się główna kwatera Organizacji Narodów Zjednoczonych. Znajdują się tam biura najważniejszych organów tej organizacji – Zgromadzenia Ogólnego, Rady Bezpieczeństwa, Rady Gospodarczej i Społecznej oraz Sekretariatu (urzęduje w nim najważniejsza osoba w ONZ, czyli sekretarz generalny – obecnie Ban Ki-moon z Korei Płd).

Na terenie siedziby ONZ, zajmującej powierzchnię 7,5 ha, nie obowiązuje prawo USA, ani żadnego innego kraju. Co więcej, personel dyplomatyczny posiada liczne przywileje i immunitet (z czym związanych było już kilka afer). Językami urzędowymi są angielski i francuski, a oficjalną walutą – dolar amerykański.

Budowa kompleksu rozpoczęła w 1949 roku na gruntach wykupionych od znanego nowojorskiego dewelopera – Williama Zeckendorfa. Zakup o wartości 8,5 mln dolarów został ufundowany przez przedsiębiorcę i filantropa – Johna D. Rockefellera. Do konkursu na projekt architektoniczny zgłoszono aż 50 prac. Ostatecznie wybrana została koncepcja francuskiego architekta Le Corbusiera pt. Scheme 23A. Zakładała ona budowę głównego wieżowca ze stali i szkła (siedziba Sekretariatu) oraz kilku niższych, przylegających do niego budynków pomocniczych (sale konferencyjne itp.). Całość prac została sfinansowana środkami z bezprocentowej pożyczki w wys. 65 mln dolarów, udzielonej przez rząd USA. Otwarcie nastąpiło jesienią 1952 roku.

Pod koniec lat 40., kiedy projektowano budynek, nikt nie przewidywał mających dopiero nadejść skutków dekolonizacji Afryki i Azji (utworzenia kilkudziesięciu nowych państw), dlatego projekt zakładał miejsce w kompleksie dla reprezentantów jedynie ok. 70 państw członkowskich. Obecnie jest ich aż 193, przez co panuje tam duży ścisk.

Informacje praktyczne

  • Metro: Grand Central-42nd St (linie S, 4, 5, 6, 7)
  • Autobusy: M15, M42
  • Zwiedzanie siedziby ONZ
    Od poniedziałku do piątku zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem i z zarezerwowaną na konkretną godzinę wejściówką (wstęp – $18; wejście od strony 47. ulicy; bilety dostępne tylko on-line; zwiedzanie trwa 60 minut).
    W weekendy bilety wstępu nie są potrzebne, a zwiedzanie odbywa się indywidualnie (wstęp – $0; czynne od 10:00 do 16:30; wejście od strony 43. ulicy).
    Wejście na teren kompleksu poprzedza drobiazgowa kontrola bezpieczeństwa (zabronione jest wnoszenie m.in. płynów, dużych toreb i plecaków, czy ostrych narzędzi). Fotografowanie nie jest zabronione.
  • Strona internetowa: http://visit.un.org/

Zdjęcia

Mapa