Manhattan

Manhattan z lotu ptakaManhattan (wyspa – ok. 5 km szerokości i 20 km długości) powyżej 14 Ulicy podzielony na prostokąty. Układ ten zaprojektował w 1811 roku urbanista Randel. Jest to kocioł etniczny z największą w świecie siecią metra, centrum kulturalne i ekonomiczne. Tu mieszczą się najwspanialsze galerie, muzea i teatry, a także przedstawicielstwa setek firm i banków. Na Wall Street gdzie w XVIII wieku istniał targ niewolników dziś znajdują się ważne instytucje w tym Giełda Nowojorska i ratusz miejski. Obok Wall Street najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Time Square. Tu mieszkańcy miasta i turyści witają Nowy Rok, gdy diamentowa kula wystrzeli w górę.

Płucami Manhattanu jest Central Park. Założony w 1858 roku przez Fredericka Lawa Olmsteda i Galverta Vaux na nieużytkach i moczarach. Park zajmuje powierzchnię 340 hektarów, a na jego budowę zwieziono 10 milionów wagonów kamieni i ziemi.

Wokół parku znajdują się hotele i budynki mieszkalne o najwyższym na Manhattanie standardzie, no i oczywiście bajońskich czynszach. W miarę zasiedlania wyspy nastąpił naturalny podział na mniejsze dzielnice, których nazwy związane były z osiedlającą się ludnością. Little Italy zajmują emigranci z Włoch, powoli wypierani przez rozrastający się Chnatown z ludnością chińską. Lower East Side kiedyś głównie zamieszkany był przez ludność pochodzenia żydowskiego, W Little India przy 6th mieszkają Hindusi. W Hell’s Kitchen Irlandczycy, w Yorkville Niemcy, w Little Korea Koreańczycy, w El Barrio ludność hiszpańskojęzyczna, a w Harlem ludność czarnoskóra. Każda z dzielnic jest wyjątkowa, w każdej jest wyczuwalny inny mikroklimat narodowościowy. Odrębność etniczna ze swoją kuchnią, muzyką, zapachami, obyczajami i charakterystycznymi kolorami wylewa się na ulicę. Theatr District – przeprowadzka w 1883 roku Metropolitan Opera House na Brodway przy 40 Ulicy pociągnęła za sobą liczne teatry i restauracje. W latach dwudziestych kiedy pojawiły się kina i ich świetlne reklamy, ulicę nazywano „Wielką Białą Drogą”. Rockefeller Center – to pierwszy na świecie kompleks architektoniczny z biurami, sklepami, lokalami rozrywkowymi, restauracjami i ogrodami. Empire State Building – symbol miasta oddany w 1931 roku. Z tarasami widokowymi na 86 i 102 piętrze skąd można podziwiać panoramę Nowego Jorku. Budynek był przystosowany do cumowania zeppelinów.

Intrepid Sea-Air-Space Museum – mieści się na lotniskowcu Intrepid z czasów II wojny światowej. Ekspozycje pokazują dzieje lotnictwa, badań oceanicznych oraz rakiet przyszłości. Siedziba ONZ – obecnie organizacja zrzesza ponad 180 krajów, do jej celów należy obrona prawa samostanowienia narodów. Tereny pod budowę siedziby zostały ofiarowane przez Johna D. Rockefellera (juniora). Do zbudowania siedziby powołano dwunastoosobową międzynarodową komisję.