Lotniska

W rejonie Nowego Jorku znajdują się trzy lotniska. Na Oueens’ie Kennedy’ego (JFK) i La Guardia oraz trzecie w oddalonym o 25 km Newark’u. Najwięcej połączeń obsługuje port Kennedy’ego. Ciekawostką jest, że wszystkie samoloty startujące z JFK zaraz po wzniesieniu się muszą wykonać skręt w lewo aby ominąć obszar powietrzny samolotów startujących z La Guardia i Newark’u. W powietrzu jak i na ziemi panuje potworny tłok i już tylko względy bezpieczeństwa określają maksymalną ilość przyjmowanych i odprawianych „lotów”. Ze względu na turbulencje wytwarzane przy starcie (im większa maszyna tym większe turbulencje), między samolotami zachowane są tzw. minimalne odstępy separacyjne. Ruchem na lotnisku kierują specjalne służby w tym dwie najważniejsze: – kontrola z wieży i kontrola zbliżenia. Praca kontrolerów jest mocno stresująca, bo z jednej strony olbrzymia odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów a z drugiej ciągła analiza napływających informacji. W ciągu dwóch godzin kontroler odprawia od 60 do 80 samolotów w bardzo różnych warunkach – często jak ma to miejsce na lotnisku Kennedy’ego, które znajduje się na poziomie morza we mgle. Dlatego też średni czas pracy kontrolera to dwie godziny. Startującymi maszynami kieruje kontrola z wieży a po starcie przejmuje je kontrola zbliżenia. Obszar powietrzny podzielony jest na sektory, każdy obsługuje jeden człowiek – gdy samolot zmienia sektor przejmowany jest przez następnego kontrolera, który równocześnie musi prowadzić piętnaście i więcej samolotów. Na dwuwymiarowym ekranie wyświetlane są informacje: – typ maszyny, prędkość i wysokość lotu a w powietrznym markerze lotniska samoloty w kolejce oczekują na zezwolenie lądowania. Jaki tam panuje tłok świadczyć może fakt, że np. z Newark’u dziennie odprawianych jest ok. 1500 samolotów latających na liniach krajowych i zagranicznych. Przy złej pogodzie zdarza się średnio jedno awaryjne lądowanie a najczęstszą jego przyczyną jest kończące się paliwo w maszynie.

La Guardia

Lotnisko La Guardia oddane do użytku w 1939 roku, później nazwane La Guardia na cześć burmistrza Nowego Jorku. Z lotniska odprawiani są głównie podróżujący biznesmeni. Cały Centralny Terminal jest przystosowany do obsługi tego typu podróżnych. Znajdują się tam przechowalnie biznesu Tele-Trip, kantory wymiany walut, informacje o hotelach dla biznesmenów a przez 24 godziny dyżuruje obsługa pomagająca znaleźć licencjonowaną taksówkę.

Port lotniczy im. Kennedy’ego

Boeing 747 na lotnisku Kennedy'ego. Fot. Matt Molnar.

Boeing 747 na lotnisku Kennedy’ego. Fot. Matt Molnar.

Port lotniczy im. Kennedy’ego (JFK), jest głównym międzynarodowym portem Nowego Jorku. Wybudowany w 1948 roku i nazwany Idlewild a po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego w 1963 roku zmieniono nazwę na JFK. Największe linie lotnicze mają tu swoje własne hale przylotów z odprawami celnymi i paszportowymi. Przez 24 godziny działa informacja dla przyjezdnych (komunikacja, rezerwacja miejsca w hotelu, finanse). Z lotniska można wydostać się licencjonowaną taksówką, wynajętym samochodem, bezpłatnym autobusem Airline Connection lub helikopterem (przelot na Manhattan trwa 15 minut i kosztuje ok. dwa razy więcej od kosztu przejazdem taksówką).

Newark

Newark jest drugim co do wielkości międzynarodowym portem lotniczym dla węzła pasażerskiego New York City. Ponieważ w Nowym Jorku brakuje miejsca na budowę nowego lotniska, wybrano rozbudowę istniejącego w oddalonym o zaledwie 25 km od Manhattanu, Newark’u – Stan New Jersey. Centrum Informacji czynne na lotnisku całą dobę. Z lotniska można zamówić limuzynę lub wynająć samochód. Na postoju taksówek z reguły są kolejki. Dystrybutor taksówek (w budce przy terminalu) na życzenie określi koszt przejazdu. Do miasta kursują również bezpłatne autobusy Airline Connection. Z lotniska można zarezerwować pokój w hotelu. Samoloty z Polski najczęściej lądują właśnie w Newark’u.