W rejonie Nowego Jorku znajdują się trzy lotniska. Na Oueens’ie Kennedy’ego (JFK) i La Guardia oraz trzecie w oddalonym o 25 km Newark’u. Najwięcej połączeń obsługuje port Kennedy’ego. Ciekawostką jest, że wszystkie samoloty startujące z JFK zaraz po wzniesieniu się muszą wykonać skręt w lewo aby ominąć obszar powietrzny samolotów startujących z La Guardia i Newark’u. W powietrzu jak i na ziemi panuje potworny tłok i już tylko względy bezpieczeństwa określają maksymalną ilość przyjmowanych i odprawianych „lotów”. Ze względu na turbulencje wytwarzane przy starcie (im większa maszyna tym większe turbulencje), między samolotami zachowane są tzw. minimalne odstępy separacyjne. Ruchem na lotnisku kierują specjalne służby w tym dwie najważniejsze: – kontrola z wieży i kontrola zbliżenia. Praca kontrolerów jest mocno stresująca, bo z jednej strony olbrzymia odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów a z drugiej ciągła analiza napływających informacji. W ciągu dwóch godzin kontroler odprawia od 60 do 80 samolotów w bardzo różnych warunkach – często jak ma to miejsce na lotnisku Kennedy’ego, które znajduje się na poziomie morza we mgle. Dlatego też średni czas pracy kontrolera to dwie godziny. Startującymi maszynami kieruje kontrola z wieży a po starcie przejmuje je kontrola zbliżenia. Obszar powietrzny podzielony jest na sektory, każdy obsługuje jeden człowiek – gdy samolot zmienia sektor przejmowany jest przez następnego kontrolera, który równocześnie musi prowadzić piętnaście i więcej samolotów. Na dwuwymiarowym ekranie wyświetlane są informacje: – typ maszyny, prędkość i wysokość lotu a w powietrznym markerze lotniska samoloty w kolejce oczekują na zezwolenie lądowania. Jaki tam panuje tłok świadczyć może fakt, że np. z Newark’u dziennie odprawianych jest ok. 1500 samolotów latających na liniach krajowych i zagranicznych. Przy złej pogodzie zdarza się średnio jedno awaryjne lądowanie a najczęstszą jego przyczyną jest kończące się paliwo w maszynie.
La Guardia
Lotnisko La Guardia oddane do użytku w 1939 roku, później nazwane La Guardia na cześć burmistrza Nowego Jorku. Z lotniska odprawiani są głównie podróżujący biznesmeni. Cały Centralny Terminal jest przystosowany do obsługi tego typu podróżnych. Znajdują się tam przechowalnie biznesu Tele-Trip, kantory wymiany walut, informacje o hotelach dla biznesmenów a przez 24 godziny dyżuruje obsługa pomagająca znaleźć licencjonowaną taksówkę.
Port lotniczy im. Kennedy’ego
Port lotniczy im. Kennedy’ego (JFK), jest głównym międzynarodowym portem Nowego Jorku. Wybudowany w 1948 roku i nazwany Idlewild a po zabójstwie prezydenta Kennedy’ego w 1963 roku zmieniono nazwę na JFK. Największe linie lotnicze mają tu swoje własne hale przylotów z odprawami celnymi i paszportowymi. Przez 24 godziny działa informacja dla przyjezdnych (komunikacja, rezerwacja miejsca w hotelu, finanse). Z lotniska można wydostać się licencjonowaną taksówką, wynajętym samochodem, bezpłatnym autobusem Airline Connection lub helikopterem (przelot na Manhattan trwa 15 minut i kosztuje ok. dwa razy więcej od kosztu przejazdem taksówką).
Newark
Newark jest drugim co do wielkości międzynarodowym portem lotniczym dla węzła pasażerskiego New York City. Ponieważ w Nowym Jorku brakuje miejsca na budowę nowego lotniska, wybrano rozbudowę istniejącego w oddalonym o zaledwie 25 km od Manhattanu, Newark’u – Stan New Jersey. Centrum Informacji czynne na lotnisku całą dobę. Z lotniska można zamówić limuzynę lub wynająć samochód. Na postoju taksówek z reguły są kolejki. Dystrybutor taksówek (w budce przy terminalu) na życzenie określi koszt przejazdu. Do miasta kursują również bezpłatne autobusy Airline Connection. Z lotniska można zarezerwować pokój w hotelu. Samoloty z Polski najczęściej lądują właśnie w Newark’u.