Ukończony w 1913 Grand Central Terminal od początku zachwycał – zarówno tłumy korzystających z niego podróżnych, jak i zwykłych gapiów. Budynek jest klasycznym przykładem popularnej w Nowym Jorku architektury określanej jako Beaux-Art.
Niestety współcześnie dworzec nie jest już miejscem początkowym ani docelowym romantycznych, dalekobieżnych podróży do i z odległych stanów. Kończą na nim swój bieg jedynie pociągi lokalne z północnych przedmieść Nowego Jorku i Nowej Anglii. Miejsce podróżnych z wielkimi walizkami zastąpiły więc tłumy dojeżdżających do pracy.
Grand Central na swoich dwóch poziomach posiada aż 44 perony i 67 torów, co czyni go największym pod tym względem dworcem na świecie. Imponująca jest również jego powierzchnia – 19 hektarów.
Ciekawostki
- Wielkie otwarcie miało miejsce o północy 1 lutego 1913 roku. Pierwszy pociąg wyruszył w trasę już 20 minut po tym wydarzeniu.
- W ciągu 100 lat ruch pasażerski wzrósł 6-krotnie. Z 12 mln pasażerów w 1913 r. do 48 mln w 2013 r.
- W miejscu obecnego obiektu znajdowały się wcześniej dwa inne – Grand Central Depot z 1871 r. oraz Grand Central Station z 1900 r.
- W 1938 r. czas podróży do Chicago nie przekraczał 16 godzin. Obecnie podróż trwa 3 godziny dłużej.
- Koszt budowy, w przeliczeniu na dzisiejsze ceny, wyniósł 2 miliardy dolarów.
- W 2013 r., w setne urodziny GC, niektóre z dworcowych sklepów i restauracji na jeden dzień powróciły do cen z 1903 roku. Bochenek chleba kosztował 6 centów, krewetki 19 centów, a skorzystanie z usług pucybuta 10 centów.
- Sufit nad główną salą dworca przedstawia fluorescencyjne sztuczne niebo. Dobry obserwator odnajdzie na nim 12 znaków zodiaku oraz 2500 gwiazd.
- W 1976 r. miał miejsce zamach terrorystyczny. Eksplodowała bomba pozostawiona w przechowalni bagażu przez chorwackich nacjonalistów. Zginęła jedna osoba (policyjny saper próbujący rozbroić ładunek), a 30 zostało rannych.
- Amerykańskie flagi w holu wiszą tam od czasu zamachów z 11 września.
- Wszystkie godziny podawane na tablicach odjazdów różnią się o 1 minutę w stosunku do prawdziwych czasów odjazdu (ukłon zarządzających dworcem w stronę spóźnialskich).
- 93% pasażerów pociągów dojeżdżających na Grand Central ma wyższe wykształcenie.
- Dworzec ten jest szeroko zakorzeniony w popkulturze. Pojawia się w wielu filmach, m.in. „Północ, północny zachód”, „Spiderman”, „Madagaskar”, „K-PAX”, „Jestem legendą”, czy „W 80 dni dookoła świata”.
Informacje praktyczne
- Metro: Grand Central – 42nd Street (linie 4, 5, 6, 7, S)
- Autobusy: M101, M102, M103, M1, M2, M3, M4, M42, Q32
- Audio-wycieczki: istnieje możliwość wypożyczenia słuchawek z audio-przewodnikiem, który „oprowadza” po wszystkich zakamarkach obiektu, opowiadający przy tym o architekturze, historii, ciekawostkach i sekretach dworca. Słuchawki dostępne są w głównym holu w okienku oznaczonym „GCT Tour”. Czas – 30-60 minut. Koszt wypożyczenia – $8.
- Wycieczki z przewodnikiem wyruszają z głównego holu codziennie o 12:30. Czas – 75 minut. Koszt uczestnictwa – $20. www.mas.org/tours
Zdjęcia
- Grand Central z zewnątrz. Fot. Daniel Wehner (CC BY 2.0)
- Grand Central nocą. Fot. Andrew Mace (CC BY-NC-SA 2.0)
- Zegar w głównym holu. Fot. Emmanuel Huybrechts (CC BY-NC-SA 2.0)
- Kasy biletowe. Fot. Andrew France (CC BY-NC 2.0)
- Sztuczne niebo nad głównym holem Grand Central. Fot. Paul Gorbould (CC BY-NC-ND 2.0)
- Grand Central w 1930 r. – fot. Hal Morey
- Szkic dworca
- Pucybuci – symbol amerykańskiego kapitalizmu. Fot. własna
- Każdego dnia z dworca korzysta 750 tys. pasażerów. Fot. własna
- Główny hol. Fot. własna.