Empire State Building

Empire State Building. Fot. Jeroen P (CC BY-NC-SA 2.0)

Empire State Building. Fot. Jeroen P (CC BY-NC-SA 2.0)

Chyba najbardziej rozpoznawalny nowojorski drapacz chmur – Empire State Building. Został wybudowany w zaledwie 410 dni, w samym środku Wielkiej Recesji lat trzydziestych. Otwarcie z udziałem prezydenta Hoovera miało miejsce 1 maja 1931 roku.

Był to wówczas najwyższy budynek na świecie! Dzięki wysokości 381 metrów utrzymywał się na pierwszym miejscu przez kolejne 40 lat. Wysokość tę pobiła dopiero w 1972 r. północna wieża World Trade Center (417 m). Obecnie (2014 r.) Empire State w rankingu najwyższych budowli świata zajmuje 23. miejsce.

Wieżowiec został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Shreve, Lamb & Harmon w stylu Art Deco, typowym dla przedwojennej architektury Nowego Jorku. Koszt budowy wyniósł 40 mln dolarów (ponad 600 mln $ w przeliczeniu na współczesne ceny). Ekspresowe tempo prac budowlanych pozwoliło na przyrost wysokości budynku o 4,5 piętra w ciągu każdego tygodnia.

Charakterystyczna antena Empire State została zaprojektowana z myślą o dokowaniu do niej sterowców. Niestety pierwsze próby przyjmowania tych potężnych statków powietrznych wykazały liczne zagrożenia (np. silne turbulencje wokół budynku), skutkiem czego, powietrzna przystań na 103. piętrze nigdy nie przyjęła rejsowych pasażerów.

W Empire State Building mieszczą się biura ponad tysiąca firm i instytucji, zatrudniających ok. 21 tys. pracowników. Budynek posiada własny kod pocztowy.

Informacje praktyczne

  • Metro: 34th St-Herald Sq (linie B, D, F, N, Q, R, V, W)
  • Empire State Building posiada dwa tarasy widokowe – na 86. i 102. piętrze.
  • Godziny otwarcia: tarasy widokowe dostępne są przez cały rok w godzinach od 8 rano do 2 w nocy (ostatnia winda o 1:15).
  • Ceny biletów:
    taras na 86. piętrze – dorośli $29, dzieci (6-12 lat) $23
    taras na 86. i 102. piętrze – dorośli $46, dzieci (6-12 lat) $40
  • Bilety można kupić on-line lub w kasie biletowej (uwaga na kolejki!). Bilety internetowe ważne są przez 1 rok od daty zakupu, bilety z okienka – 14 dni.
  • Każdy bilet uprawnia do nieograniczonego czasu przebywania na górze.

Zdjęcia