Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

Most Brookliński, ikona Nowego Jorku, przechodząc nad rzeką East River, w efektowny sposób spina dzielnice Manhattan i Brooklyn. Od samego początku swojego istnienia stanowił inspirację dla nowojorskich pisarzy, muzyków, czy filmowców.

Most został zaprojektowany w 1869 r. przez Johna A. Roeblinga – architekta niemieckiego pochodzenia. Prace budowlane trwały 14 lat i zakończyły się w 1883 roku. W owym czasie był to najdłuższy na świecie wiszący most stalowy. Budowa kosztowała życie 20 robotników (łącznie zatrudnionych było ok. 4000 osób) i jak to zwykle bywa, kilkukrotnie przekroczyła zakładany budżet (skończyło się na 15 mln dolarów, czyli ponad 1 miliardzie dolarów w przeliczeniu na dzisiejsze ceny).

Całkowita długość mostu to 1825 metrów, szerokość – 85 metrów, a wysokość nad poziomem wody – 84,3 metra. Całość konstrukcji waży ok. 15 tys. ton. Każdego dnia z mostu korzysta 120 tys. samochodów, 4 tys. pieszych i 2,5 tys. rowerzystów.

W dniu zamachu na WTC, po tym jak przestała działać komunikacja miejska, tysiące ludzi ewakuowało się tym mostem z Manhattanu w kierunku Brooklynu.

Informacje praktyczne

  • Metro: od strony Manhattanu stacja Brooklyn Bridge – City Hall (linie 4, 5, 6); od strony Brooklynu stacja High Street (linie A, C)
  • Polecamy spacer promenadą biegnącą na całej długości mostu. Najlepiej wybrać się tam w dwóch porach dnia – w dzień i po zmroku! Wspaniałe widoki na Brooklyn i Manhattan gwarantowane.

Zdjęcia